Login
Сервісний центр Про нас Доставка та оплата Гарантія Програма VIP Контакти RU UA
(044) 379-09-09 (050) 071-22-78 (068) 710-23-15
0 800 509 278 — техпідтримка ТМ Patron та Barva
Передзвонити та допомогти з підбором? Працюємо: 9:00-20:00, Сб 11:00-17:00
Для підбору витратних матеріалів вкажіть фрагмент назви або номеру
0.article.center.tpl

Чипи (CRUM-модулі) у лазерних картриджах 19.06.2014

Більшість OEM-виробників оснащують картриджі до принтерів, БФП та копіювальних апаратів так званими CRUM-модулями або просто чипами.

Це не потребує кардинальної зміни конструкції та водночас вирішує кілька завдань:

1. Контроль за витрачанням тонеру, кількістю надрукованих сторінок (а в деяких сучасних системах - навіть підрахунок загальної кількості реально завданих точок, оскільки сторінки нечасто мають однакове заповнення). Це дозволяє користувачеві оцінювати залишковий ресурс картриджа, планувати його заміну або відновлення. Чип також містить інформацію про те, чи призначений взагалі картридж для даного друкувального пристрою та якщо ні - блокує спроби запустити друк.

2. Корекція важливих параметрів роботи друкувального механізму для підстроювання якості друку в міру зношуваності компонентів картриджа та спустошення його бункера. Така технологія застосовується в кольорових і деяких сучасних високорівневих монохромних апаратах. Алгоритми роботи таких систем є «ноу-хау» виробників і не афішуються, або їх запатентовують. Загальний принцип - основні, важливі для роботи імпульсні напруги, що впливають на картридж, адаптуються в міру «пробігу», деградації та природного забруднення робочих поверхонь валів. Для різних картриджів - нового, того, що відпрацював половину ресурсу, і того, що наближається до кінця циклу, - ці значення мають відрізнятися.

3. Найчастіше завдання чипа - максимально ускладнити роботу заправників, зробити відновлення дорогим або безглуздим. Йдеться про ті випадки, коли сумісний чип ще не випускається сторонніми виробниками або стоїть невиправдано дорого. Часи, коли відпрацьований заблокований оригінальний чип можна було ще кілька разів перепрограмувати («обнулити», «скинути») за допомогою доступного програматора практично закінчилися. Це спрацьовує тільки для досить «давніх» моделей, давно знятих з виробництва, але ще використовуваних клієнтами.

У чипі для картриджів завжди є хоча б одна мікросхема, яка містить елементи пам'яті з послідовним доступом та інші допоміжні компоненти.

crum-modules_chips
Існує безліч варіантів конструкції сучасних чіпів (CRUM-модулів) і тисячі різних позицій в каталогах.

Класифікація
CRUM-модулі діляться на такі підвиди:

- За способом підключення;

Чипи можуть бути контактні або безконтактні (як, напр., радіочипи RFID).
У невеликих принтерах чипи завжди контактні і виявляються по двох, трьох або чотирьох плоским контактам. Безконтактні чипи частіше знаходяться всередині корпусу картриджа. Вони обмінюються даними з апаратом за допомогою радіохвиль, не потребуючи окремого електроживлення. Петля провідника працює як антена і енергія радіохвиль випромінювача, після випрямлення мікрострумів, використовується також і для живлення модуля.

- За типом протоколу обміну даними;

Поширеними є I ² С і 1-Wire.
У протоколі 1-Wire інформація та живлення передаються лише по двох провідниках. Чип тому двоконтактний. Використовується в багатьох моделях HP, Canon.
Частіше застосовується протокол I ² С і його модифікації. Він містить роздільні лінії даних і тактових сигналів. Використовуються чотири, іноді три контакти. Так, «Samsung» і «Xerox» використовують, в основному, цей протокол.

 - За властивістю блокувати (термінатори) / не блокувати роботу апарату після закінчення тонера;

Після закінчення розрахункового циклу роботи відбувається блокування. Лише заміна чипа дозволяє продовжити роботу. Насправді, роботу блокує навіть не чип, а внутрішня мікропрограма самого апарату, вона використовує для цього дані з чипа. Чип також отримує оновлені дані з апарату, записуючи їх у свої осередки. З цієї причини відпрацьований картридж не стане працювати в іншому апараті, коли в чипі вже було встановлено ознаку закінчення тонера.

Існують також «інформаційні» чипи, які не блокуватимуть роботу пристроїв. До таких формально належить чимало апаратів виробництва «HP». Принтер постійно видаватиме повідомлення про закінчення тонера або «ваш картридж не НР». Крім того, після закінчення тонера принтери відключають високий дозвіл друку і можливість роботи з мережевого інтерфейсу.

З досвіду - у повнокольорових апаратах заміна чипа обов'язкова. Незважаючи на наявність в меню пункту, що дозволяє формально відключити контроль чипів, реально в чипах міститься інформація про колірні профілі. Відключення використання таких чипів спричинить різке погіршення якості друку. Крім того, такі картриджі досить дорогі, можуть вийти з ладу при роботі їх механіки з недостатньою кількістю тонера (який грає і роль мастила).

Інші чипи блокують роботу коли тонер закінчився за ознакою досягнення граничного кількості віддрукованих листів, граничної кількості оборотів фотобарабана.

Методи боротьби або «що ми можемо Вам запропонувати»

Деякі нові моделі неможливо заправити через відсутність у продажу чипів - їх ще виготовляють сторонні виробники. У цьому випадку використовуються інші способи уникнути блокування апаратів після заправки.
Це модернізація самого апарату для можливості його подальшої заправки (заміна прошивки принтера на змінену, як в Samsung SCX-4300, або фізичне втручання до схемотехніки принтера, застосовується, наприклад, в Samsung ML-1640). Така модернізація, як формально і сама заправка картриджа, позбавляє гарантії виробника. Чи важлива взагалі тепер гарантія - тема іншої нашої статті.

А в Xerox Phaser 3100MFP / S картридж не має чипа на своєму корпусі. Зате поповнення ресурсу друку виконує смарт-карта з комплекту нового картриджа. Для скидання стану блокування по закінченні ресурсу картриджа, необхідно встановити «свіжу» карту у відповідний слот на панелі апарату, потім видалити після зчитування. Прошити оригінальну карту неможливо, однак випускаються сумісні. Як правило, це клони кількох оригінальних карт, тому кожен раз необхідно купувати карту з новим серійним номером (вказано на упаковці). У пам'ять апарату записуються дані про тих картах, які вже використовувалися в ньому.

Одним з поширених рішень є модернізація апарату, її виконують чимало сервіс-центрів. Можливо також купити заправний комплект, до якого входять тонер, пробка, смарт-карта і інструкція.

Після першої установки до принтера картриджа з новим чипом в принтер з чипа записуються «незмінні дані», а до чипа принтером записуються «змінювані дані». Надалі між чипом і принтером відбувається регулярний обмін цими даними.

До пам'яті апарату також записуються послідовно серійні номери чипів, які раніше були до нього встановлені. З цієї причини чипи деяких постачальників не відповідають у своїй роботі алгоритму виробника друкарської техніки. Копію, клон «зламаного», розтиражованого тисячами чипа, програма принтера може відкинути, якщо подібний вже застосовувався в ньому раніше.

Також при установці чипів неприпустимою є невідповідність за моделлю картриджа і кольором (навіть якщо вам спочатку видається, що чипи для всіх наявних квітів виглядають практично однаково).

Сумісні чипи постачають декілька виробників - одноразового використання та з можливістю перепрограмування, в тому числі із заготовок-«пустушок». Найкращі з них - ті, що вироблені з використанням методу «реверсивного інжинірингу». Це означає, що на виводах чипа створюються такі ж комбінації сигналів, як і на оригінальному. І хоча всередині чип має зовсім іншу архітектуру, з принтером він говорить його рідною, зрозумілою «мовою».

Саме такі компанія "Patron" використовує для виробництва та відновлення картриджів, направляються вони й у відкритий продаж через мережу партнерів і авторизованих центрів сервісу.

З питань, порушених у статті, можна отримати консультацію в нашій службі підтримки користувачів.
Неблокуючих Вам чипів, чітких відбитків!


 


Додати коментар:
Ваш коментар (залишилось символів: 1000)

Код
code